Március 20. az ASSITEJ Gyermekszínházi Világnapja
A Gyermekszínházi Világnap az ASSITEJ kampánya, amelyet a „Vigyél el egy gyereket ma színházba” üzenettel hirdetünk és ünneplünk. Ezzel arra szeretnénk ösztönözni a nemzeti központokat, művészeti szervezeteket, kutatókat, tanárokat, művészeket, szakembereket és más, a fiatalok számára színházat létrehozó érdeklődőket, hogy tegyék magukévá a világnapi üzenet alapgondolatát, és „teremtsenek helyzetet”, hogy a gyermekek a színházhoz és művészethez való jogukkal élhessenek.
Arra kérünk minden ASSITEJ tagot, hogy népszerűsítse a világnapi üzenetet, és hozzon létre eseményeket – kicsiket vagy nagyokat. Az ASSITEJ Központok világszerte minden évben konferenciákat, előadásokat, workshopokat és médiaeseményeket szerveznek a #vigyélelegyereketszínházba jegyében.
Sue Giles, az ASSITEJ Gyermek- és Ifjúsági Színházak Világszövetség elnökének üzenete a 2025-ös Gyermekszínházi Világnap alkalmából:
Vigyél el egy gyereket ma színházba, vagy a színházat hozd el neki! – hiszen az élő előadás a mindennapi élet része!
A színpadi előadás közös élmény, amely az embereket gondolatokon és érzelmeken keresztül kapcsolja össze – ezáltal alapvető és szükséges része a rugalmas közösségek és a sokszínű művészeti tevékenység kialakulásának.
A Gyermekszínházi Világnap kampánymondata, a ”Vigyél el egy gyereket ma színházba” hosszú idő óta a gyermekek és fiatalok kulturális jogaihoz való hozzáférésére összpontosít. A gyermekek és fiatalok a legtöbb társadalomban a koruk miatt marginalizáltak: a felnőttek biztosítják számukra a lakhatást, az ételt, a biztonságot; ami azt eredményezi, hogy saját hatalmuk, döntési jogkörük és választási lehetőségeik csak korlátozottak lehetnek. Ez különösen igaz, a kultúrához való hozzáférés esetében. Ha a gyermekeket és fiatalokat kulturális állampolgároknak tekintjük, akkor a kultúrához való hozzájárulásuk és a művészetekhez való hozzáférésük joga már születésük pillanatában magától értetődő kell legyen.
Tudjuk, hogy a gyermekek és fiatalok számára sok helyen egyre nehezebb eljutni színházba vagy egy előadásra. Ennek legtöbbször a kultúrpolitika hiánya az oka, a csökkentett kulturális támogatások, a művészetek minimalizálása vagy eltávolítása az oktatásból; vagy az elfogadó társadalmak összeomlása háborúk, katasztrófák vagy a kormányok változó ideológiái következtében. Ezért a munkánk szerepe még fontosabbá válik, és az általunk nyújtott lehetőségek iránti igény folyamatosan nő.
Olyan közös élményeket kínálunk, amelyeken egymást nem ismerő fiatalok osztoznak együtt egy közösségben. Együtt élik át a gyermekek és fiatalok számára, velük és általuk alkotott műveket, amelyek megnyitják az elmét és a szívet, különböző értelmezési lehetőségeket biztosítanak, és teret adnak az egyéni kifejezésnek és érzéseknek.
A Nemzetközi ASSITEJ úgy döntött, hogy a Gyermekszínházi Világnapot pozitív és optimista felhívásként ünnepli, amely arra ösztönzi a döntéshozókat, hogy tárják ki az ajtókat a gyermekek és fiatalok előtt, biztosítva a színházhoz és az előadásokhoz való hozzáférést, valamint arra bátorítja a művészeket, hogy munkájukat láthatóbbá, elérhetőbbé és relevánsabbá tegyék azok számára, akiknek a legnagyobb akadályokkal kell szembenézniük a művészetekhez és kultúrához való hozzáférés terén.
Kulcsfontosságú, hogy mi, az ASSITEJ közössége világszerte olyan megoldásokat találjunk, amelyek lehetővé teszik ennek megvalósítását. Minden közösség, társulat kampánya és hozzáállása inspiráló lehet mások számára is, beleértve a nemzeti vagy regionális projekteket, adománygyűjtési akciókat, tudatosságnövelő programokat, értékekről szóló felméréseket, közönségreakciókat, innovatív előadásmódokat és egyéb kezdeményezéseket.
Eszköztárunk olyan módszereket és lehetőségeket kínál, amelyek segítségével megerősíthetjük a hatásunkat. Arra buzdítunk benneteket, hogy március 20-án csatlakozzatok és világszerte hívjátok fel a figyelmet a gyermekekre és a fiatalokra, a velük és általuk készült színházi előadások és művészeti programok fontosságára.
(Forrás: ASSITEJ Magyar Központ)
4+
Csillagbusz - BEMUTATÓ 2025.04.02. - 17:00
Mi a közös Dorkában és Misiben? Mind a ketten kilenc évesek, suliba járnak, és imádnak rajzolni. Mi a különbség Dorka és Misi között? Dorka lány, Misi pedig fiú. Dorkát az univerzum titkai érdeklik, Misit pedig az autóbuszok típusai. Dorka bizonyos szempontból átlagos kislány. Misi autizmus spektrumzavarral él - de a buszokon és a csillagokon keresztül mégis kapcsolódnak egymáshoz. A csillagbusz Dorka és Misi közös alkotása. Egy rajz, ami megelevenedik.
