"Mindenkinek van egy busza"
A Kabóca Bábszínház legújabb előadása, a Csillagbusz egy fontos témát jár körül: hogyan találhatunk közös hangot egymással, ha eltérő módon érzékeljük a világot. A történet főszereplője Misi, egy autista kisfiú, aki új közösségbe érkezik. Osztálytársai, köztük Dorka szeretné megismerni és összebarátkozni vele. Az előadás nemcsak az autizmus spektrumzavar elfogadásáról szól, hanem arról is, hogy mindannyiunknak megvannak a saját különlegességei, és ezeket felismerve gazdagabbá tehetjük egymás életét. A próbafolyamatról, a darab kihívásairól és Dorka karakteréről Gidófalvi Imola bábművésszel beszélgettünk.
Milyen kihívásokkal, extra felkészüléssel járt ez a próbafolyamat?
Szerencsére Nagy Orsolya, a darab rendezője rendkívül felkészülten érkezett már az olvasópróbára, így nekünk, színészeknek biztos támaszunk volt Orsi személyében. Már az elején nagyon fontos dolgokat beszéltünk át. Az autizmus egy spektrumzavar, ami azt jelenti, hogy minden érintettnél másképp nyilvánul meg. Ebből kiindulva próbáltuk meghatározni, hogy Misi – aki az autista kisfiút alakítja – milyen viselkedési jegyekkel rendelkezik. Tulajdonképpen minden próbán felmerül valamilyen új kérdés, amely alapján finomhangoljuk Misi karakterét, és meghatározzuk, milyen határokkal és tulajdonságokkal ruházzuk fel őt. Orsi felkészültsége mellett az Autispektrum Egyesülettel való együttműködés is megkönnyíti a munkánkat, hiszen bármikor fordulhatunk hozzájuk kérdéseinkkel.
Mesélnél nekem egy kicsit Dorka karakteréről, akit te formálsz meg az előadásban?
Dorka egy nagyon izgatott kislány, aki szenvedélyesen rajong a csillagászatért. Nagyon várja az új tanév kezdetét, és különösen kíváncsi az új osztálytársára, Misire. Számára is új ez a helyzet, még sosem találkozott autista gyermekkel, de lépésről lépésre megérti és alkalmazkodik Misi határaihoz. Talán az egész előadás erről szól: hogy hogyan próbál Dorka kommunikációs csatornákat kialakítani Misi és saját maga között. Ennek az igyekezetnek az eredménye lesz a Csillagbusz.
Törekszik arra, hogy hidat építsen Misi és a többiek között?
Az előadásban ez nem jelenik meg kifejezetten, viszont Misinek minden szereplővel van külön jelenete, amelyekből kiderül, hogy ki hogyan viszonyul hozzá. Niki néni, az osztályfőnök is hasonló helyzetben van, mint a gyerekek – ő sem találkozott még autista diákkal, ezért számára is kihívás, hogyan kezelje ezt az új helyzetet. Dorkának nincs konkrét célja abban, hogy az osztálytársait közelebb hozza Misihez, de rendszeresen segíti és támogatja őt, próbálja bevonni a közösségbe.
Mit tanulhatunk Dorkától?
Szerintem Dorka nagyon bátor kislány. Az előadás során egy ponton nehéz döntés elé kerül – erről többet nem mesélek, hogy ne spoilerezzek. 😊 A legfontosabb tanulság talán az, hogy ne hagyjuk magunkat befolyásolni mások véleménye által. Az előadás egyik fontos mondata: „Az a valaki, aki neked valaki, a mások pedig csak mások. És azzal barátkozz, akivel barátkozni szeretnél.” Ezzel azt szeretnénk hangsúlyozni, hogy ne engedjük, hogy mások határozzák meg, kit fogadunk el, kivel alakítunk ki kapcsolatot. Ha nyitottak vagyunk egymásra, megtalálhatjuk a közös hangot.
Miért ajánlod gyerekeknek és felnőtteknek az előadást?
A felnőttek számára az előadás egyfajta ablakot nyit arra, hogy hogyan fogadják be a gyerekek az új osztálytársakat, és hogy hogyan alakulnak ki kapcsolatok egy közösségben – ez nemcsak az autista spektrumzavarral élő gyerekekre, hanem minden újonnan érkezőre érvényes. A gyerekek számára pedig az a legfontosabb üzenet, hogy „mindenkinek van egy busza”, vagyis mindenkinek vannak sajátosságai. Attól, hogy valaki másképp reagál vagy játszik, még ugyanúgy a közösség része lehet. Nem kizárni kell, hanem megérteni és megtalálni vele a közös kapcsolódási pontokat.
5+
Csillagbusz - 2025.04.05.
Mi a közös Dorkában és Misiben? Mind a ketten kilenc évesek, suliba járnak, és imádnak rajzolni. Mi a különbség Dorka és Misi között? Dorka lány, Misi pedig fiú. Dorkát az univerzum titkai érdeklik, Misit pedig az autóbuszok típusai. Dorka bizonyos szempontból átlagos kislány. Misi autizmus spektrumzavarral él - de a buszokon és a csillagokon keresztül mégis kapcsolódnak egymáshoz. A csillagbusz Dorka és Misi közös alkotása. Egy rajz, ami megelevenedik.
