A bábszínház szintetizáló műfaj az előadó- és alkotóművészetek határán, lehetőséget ad tehát a különféle művészeti ágak, nézőpontok és gondolkodásmódok találkozására. Ebben a szellemben indítja útjára a Kabóca Bábszínház 2024-ben Táncoló festmények című sorozatát, melynek első állomásában A. Tóth Sándor művészetét dolgozzák fel az alkotók.
A. Tóth Sándor éppen 120 éve, 1904-ben született Rimaszombatban. Rajztanár, festőművész, bábművész. Művészi stílusa leginkább a kubizmus jegyeit mutatja. 1922 és 1928 között a Képzőművészeti Főiskola hallgatója volt, majd három évet külföldön, Londonban, Párizsban, Berlinben töltött, portrérajzolásból tartotta fenn magát. Párizsi tanulmányútján ismerkedett meg Blattner Gézával, az ő hatására kezdett érdeklődni a bábszínház iránt, Blattner avantgárd színházának, az Arc-en-Cielnek is tagja lett. Legkülönbözőbb technikákkal mozgatott, faragott, kubista bábjai ma is szakgyűjtemények értékes kincsei. Később a bábművészet elméleti kérdéseivel is foglalkozott.
A Kabóca Bábszínház bemutatójában A. Tóth Sándor festményeinek szereplői kelnek életre, megidézve a művész életének főbb állomásait, mégis szabad asszociációs formában, ihletet merítve irodalomból, bábszínházból, zenéből, videoművészetből, mozgásszínházból egyaránt.
Ajánlott korosztály: 12+
Alkotók:
Szövegíró: Lakatos Márk
Zeneszerző: Bartók Béla Kossuth-díjas, Borlai Gergő Máté Péter-díjas, Anna Rakita
Hangfelvételről közreműködik: Anna Rakita
Videó: Bánki Ákos Munkácsy Mihály-díjas
Rendezőasszisztens: Sipos Berta Őszike
Látványtervező, koreográfus, rendező: Ladányi Andrea (Liszt Ferenc-, Harangozó Gyula- és Kossuth-díjas, érdemes művész)
Játsszák:
Benkő Zsuzsanna
Czéh Dániel
Gidófalvi Imola
Inoka Péter
Markó-Valentyik Anna (Junior Prima-díjas)
Simon András e.h.
A. Tóth Sándor hangja: Gálffi László (Jászai Mari- és Kossuth-díjas, érdemes művész)
BEMUTATÓ: 2024. június 22. | MŰSORIDŐ: 40 perc
Előadásfotók
Játsszák
- Benkő Zsuzsanna
- Czéh Dániel
- Inoka Péter
- Gidófalvi Imola
- Markó-Valentyik Anna
- Simon András e.h.
Előadások
- A kisgömböc (egy monológ) - Kabóca Bábszínház Bohus, a böllér amolyan huszonegyedik századi mindentudó – és ahogyan az a huszonegyedik századi mindentudóknál lenni szokott: folyton siet. De sohasem annyira, hogy ne volna ideje egy-két (három-négy) jó szót szólni azokhoz, akikkel ebben a folytonos sietségben összefut. Kabóca Bábszínház 8200 Veszprém, Deák Ferenc utca 13 2024. 12. 30. 19:00 - 20:00
- Alaine – Ideje a meghalásnak – 01.20. Egy huszonéves színésznő és egy nyolcvanéves báb. Ketten, mégis egyedül – egyedül, mégis ketten. Ötvenpercnyi megrázóan egyszerű közlés az elkerülhetetlenről. Mert mindennek rendelt ideje van. A meghalásnak is. Kabóca Bábszínház 8200 Veszprém, Deák Ferenc utca 13 2025. 01. 20. 19:00 - 20:00
- Táncoló festmények 1. - A. Tóth Sándor - 01.27. A bábszínház szintetizáló műfaj az előadó- és alkotóművészetek határán, lehetőséget ad tehát a különféle művészeti ágak, nézőpontok és gondolkodásmódok találkozására. Kabóca Bábszínház 8200 Veszprém, Deák Ferenc utca 13 2025. 01. 27. 19:00 - 19:50
Még ajánljuk
- Hamarosan itt a téli szünet – a Kabóca Bábszínház most is színes programokkal várja látogatóit! A számos családi előadás mellett baba- és felnőttszínházi előadásokkal is várjuk kedves nézőinket. A téli szünetet adventi matinéval nyitjuk meg, az Éneklő Betlehemmel – egy bábelőadással, amely Jézus születésének történetét meséli el több mint harminc népdal, egy cimbalom és konyhai eszközök segítségével, egy teafőzés közben. Az előadás után szeretettel várunk mindenkit betlehemkészítésre a játszóházban.
- Felnőtt programok és új bérlettípus a Kabóca Bábszínházban Januártól újra elérhetőek a bérletek felnőtteknek szóló előadásainkra! Egyedülálló színházi élményekkel várunk, és ahogy mindig, ezután sem marad el a Pocca pincészet ínycsiklandó borkóstolója az előadások után.
- „Biztos vagyok benne, hogy a zene egy olyan ősi és ereinkben csörgedező dolog, ami a többségre nagyon nagy erővel hat.” – interjú Markó-Valentyik Annával November 30-án mutatjuk be Mennyei muzsika című adventi előadásunkat, melynek megálmodója Ladányi Andrea (Liszt Ferenc-, Harangozó Gyula- és Kossuth-díjas, érdemes művész). Ez alkalommal Markó-Valentyik Anna (Junior Prima-díjas) színésznővel beszélgettünk.